İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

İstanbul'un Görülmesi Gereken Müzeleri

Tarihi ve kültürel yapısıyla dünyanın en önemli kentlerinden olan İstanbul'da hem sanat tarihi açısından dikkat çeken hem de modern dönemin görülmeye değer en önemli müzelerini sizler için derledik. 

Sanat tarihini ve gelişimini anlamak için en ideal mekânlardır müzeler. Tarih boyunca birçok sanat disiplinin ürünlerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra modern dönemde farklı unsurların sergilenmesi için de bir platform olan müzeler bu yönüyle herhangi bir temayı anlamaya yönelik panaromik bir fiziki ortam sunuyor.

İstanbul ise müzecilik açısından dünyanın en zengin kentlerinden biri. Bu yönüyle hem kenti yeniden keşfetmek isteyenler hem de sanat tarihini yakından izlemek isteyenler için İstanbul’un en dikkat çeken müzelerini listeledik.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Dünyanın en büyük müzeleri arasında gösterilen İstanbul Arkeoloji Müzesi, Türkiye'nin müze olarak inşa edilen en eski binası olarak listemizin ilk sırasında.  Osman Hamdi Bey tarafından kurulan müzenin koleksiyonunda Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırları içinde yer alan medeniyetlere ait eserler bulunuyor.

Müzeciliğin kurumsal olarak ortaya çıkışı olan 19. yüzyılın sonlarına denk gelen İstanbul Arkeoloji Müzesi 'Müze-Hümayuni ' yani İmparatorluk Müzesi olarak kuruldu. 1891 yılında açılan müzenin mimarı ise  Pera Palas,  Emek Sineması (Cercle d'orient) ve  Tokatlıyan Oteli gibi eserlerin mimarı olan Alexander Vallaury. Müzede  İskender Lahdi, Ağlayan Kadınlar Lahdi, Likya Lahdi, Tabnit Lahdi gibi önemli eserler bulunuyor. 

Adres: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul

Rahmi M. Koç Müzesi

1994 yılında iş insanı Rahmi Koç'un desteği ile açılan müze genellikle sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine konu olan eserlere yer veriyor. Müzede sergilerin yanı sıra organizasyon, konser ve etkinlikler de düzenleniyor. Lengerhane ve Tersane olarak farklı alanlara sahip müzede denizcilik koleksiyonu, bilgisayar tarihine ait objeler, motosiklet ve bisikletler, at arabaları, kağnılar, klasik otomobiller, raylı ulaşıma ait eserler, tarımla ilgili objeler, zeytinyağı fabrikası ve su altı koleksiyonları bulunuyor. Sanayi ve ulaşım başta olmak üzere binlerce önemli objeden oluşan müze koleksiyonun başlıca önemli eserleri ise şunlar;  TCG Uluç Ali Reis Denizaltı, 1917 Albion Röntgen Aracı, 1961 Amphicar,  1898 Malden Buharlı Otomobil Zeytinyağı Fabrikası, Saltanat Vagonu, G10 Lokomotif, Riva Aquarama, Thomas Edison Patentli Modeli Douglas DC-3 "Dakota", "SS Kalender" Gemisi Buhar Makinası ve B-24 Liberator "Hadley's Harem"

Adres: Piri Paşa, Hasköy Cd. No:5, 34445 Beyoğlu/İstanbul

Pera Müzesi

Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kurulan Pera Müzesi 2005 yılında mimar Sinan Genim’in hazırladığı proje çerçevesinde tarihi Bristol Oteli’nin cephesi korunarak inşa edildi.

Müzede  “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonları, sergiler, yayıncılık ürünleri, sözlü etkinlikler, eğitim etkinlikleri ve bilimsel çalışmalar gerçekleştiriliyor.  Müzenin en ilgi çekici bölümlerinden olan Oryantalist Resim Koleksiyonu, Osmanlı dünyasından ve coğrafyasından esinlenmiş Avrupalı "oryantalist" ressamların ve Osmanlı sanatçılarının eserlerinden oluşan kapsamlı bir koleksiyon olarak dikkat çekiyor.

Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:65, 34430 Beyoğlu

Sakıp Sabancı Müzesi

Zengin hat ve resim koleksiyonunu bünyesinde barındıran ve düzenlediği geçici sergilerle dünyaca ünlü birçok sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi 1998 yılında Sakıp Sabancı tarafından tarihi Atlı Köşk binasının müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi'ne tahsis etmesiyle kuruldu.  Modern bir galerinin eklenmesiyle 2002 yılında ziyarete açılan müzenin sergileme alanları 2005 yılındaki düzenleme ile genişletilerek, teknik düzeyde uluslararası standartlara kavuştu. Müzenin resim koleksiyonunda sergilenen eserler arasında Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde İstanbul’da çalışmış Fausto Zonaro ve Ivan Ayvazovski gibi yabancı sanatçıların yanı sıra Osman Hamdi Bey, Şeker Ahmed Paşa, Süleyman Seyyid, Fikret Mualla ve İbrahim Çallı gibi isimler de bulunuyor.

Adres: Emirgan, Sakıp Sabancı Cd. No:42, 34467 Sarıyer

Deniz Müzesi

Türkiye'nin denizcilik alanında en büyük müzesi olan İstanbul Deniz Müzesi içerdiği koleksiyon çeşitliliği açısından dünyanın sayılı müzelerinden biri. 1897 yılında, dönemin Bahriye Nazırı Hasan Hüsnü Paşa'nın emirleri, Miralay (Albay) Hikmet Bey ve Yüzbaşı Süleyman Nutku'nun büyük gayret ve çabaları sonucu Tersane-i Amire'de (Osmanlı Devlet Tersanesi) küçük bir binada "Müze ve Kütüphane İdaresi" ismi ile kurulan müze bugün hâlâ denizcilik denildiğinde akla ilk gelen yerlerden.  1914 yılında Bahriye Nazırı olan Cemal Paşa, müzede bir reform yapmış ve müdürlüğe Deniz Yüzbaşı Ressam Ali Sami Boyar'ı getirerek, bilimsel anlamda yeniden düzenlenmesine olanak sağladı.  Yaklaşık 20.000 adet eser bulunan koleksiyonda saltanat kayıkları, bahriyeli kıyafetleri, el yazmaları, gemi modelleri, sancaklar, haritalar, portolanlar, tablolar, tuğralar,armalar, kadırgalar, seyir aletleri, gemi baş figürleri ile silahlar sergileniyor.

Adres: Sinanpaşa, Beşiktaş Cd. No:6 D:1, 34353 Beşiktaş

İstanbul Modern Sanat Müzesi

Türkiye'nin ilk modern sanat müzesi olarak kabul edilen İstanbul Modern, 2004 yılında Eczacıbaşı ailesinin öncülüğünde İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından kuruldu. İstanbul Modern koleksiyonu, resimden heykele, enstalasyondan videoya uzanan farklı disiplinlerden yapıtlara ev sahipliği yapıyor. İstanbul Modern, uluslararası bir yönelimle, modern ve çağdaş sanat yapıtlarına, fotoğraf, tasarım, mimari ve yeni medya alanlarındaki üretimlere koleksiyonunda yer veriyor.

Adres: Kılıçali Paşa, Tophane İskele Cd. No:1/1, 34433 Beyoğlu

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul'un görülmeye değer en önemli görkemli yapılarından olan Yerebatan Sarnıcı geçirdiği restorasyon sürecinden sonra yeniden ziyarete açıldı. Bizans imparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılan bu büyük yeraltı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar sebebiyle halk arasında yüzyıllarca “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirildi. Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce bir bazilika bulunduğundan, yapı Bazilika Sarnıcı olarak da anılıyor. Yerebatan Sarnıcı yeni dönemde deneysel gösterilere ve performanslara ev sahipliği yapıyor.

Adres: Alemdar, Yerebatan Cd. 1/3, 34110 Fatih

Aya İrini

Osmanlı döneminin ilk müzesi olarak bilinen Aya İrini müzesi III. Ahmet döneminde Osmanlı İmparatorluğu'nun çeşitli yerlerinden gönderilen eserler Mecma-i Esliha-i Atika (Eski Silahlar Koleksiyonu) ve Mecma-i Asar-ı Atika (Eski Eserler Koleksiyonu) isimleri altında iki ayrı bölümü aynı çatı altında topladı. 1908'de yeni bir askerî müzenin kurulması çeşitli tarihsel malzemelerin depolandığı müze 1949'a kadar askerî müze olarak hizmet verdi.

1974-76 yılları arasında yapılan çalışmalarda nemden arındırmak amacıyla çevresindeki toprak dolguları kaldırılan yapı 1973'ten beri başta İKSV bünyesinde olmak üzere, birçok sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor.

Adres: Cankurtaran, Topkapı Sarayı No:1, 34122 Fatih

Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye'nin ekonomik tarihine odaklı ve ekonomik gelişimini gösteren materyallerin derlenip toparlandığı müze 1890 yılında postahane binası olarak yaptırılan tarihi binada bulunuyor. Bina, 1927 yılında Türkiye İş Bankası'na devredildi ve 2004 yılına kadar banka şubesi olarak kullanıldı. 2005 yılında müzeye dönüştürülüp 14 Kasım 2007 tarihinde ise halka açıldı.

Müzenin koleksiyonu, İş Bankası şubelerinden toplanan, bankanın gündelik yaşamının ayrılmaz parçaları olmuş üç boyutlu nesneler ile banka arşivindeki kâğıt ve görsel malzemelerden oluşuyor. İş Bankası Resim Koleksiyonu'nda yer alan koleksiyona ait bazı eserler ise müzenin birinci katında kalıcı sergi olarak yıl boyu ziyarete açık.

Adres: Hobyar, Bankacılar Sk. No:2, 34112 Fatih

Borusan Contemporary

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan beslenen sergiler, etkinlikler ve eğitim programlarına yer veren ve sipariş yoluyla yeni sanat üretimi ve sanat yazımını destekleyen Borusan Contemporary çok platformlu bir güncel sanat kurumu olarak öne çıkıyor. Bünyesinde galeri, ofis alanları, Müze Café ve Borusan ArtStore gibi unsurları barındıran Borusan Contemporary 2011 yılından beri hizmet veriyor. Fotoğraf, video, ses, ışık, yazılım, veri gibi teknolojilere sanat pratiğinde yer veren müze bunun yanı sıra uluslararası sanatçılara ve yeni medya sanatına odaklanıyor. Sergiler ve etkinlikler, Borusan Holding’in yönetim binası olan Perili Köşk’te gerçekleştiriliyor.

Adres: Rumeli Hisarı, Balta Limanı Hisar Cd. No:5, 34470 Sarıyer

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi

Türkiye’nin ilk Güzel Sanatlar müzesi olarak Dolmabahçe Sarayı’nın Veliaht Dairesi’nde 1937 yılında hizmete giren müze günümüzde Tophane'deki Antropo No:5'te varlığını sürdürüyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne bağlı  olan kurum 19. yüzyıl Osmanlı resim ve heykel sanatı ve Cumhuriyet döneminin başlıca eserlerini bünyesinde taşıyor. 1970’lere kadar Türkiye’deki tek sanat müzesi olarak bilinen İstanbul Resim Heykel Müzesi Türkiye’nin en önemli modern Türk resim koleksiyonuna sahip. Türkiye'nin birçok büyük ilindeki sanat müzelerinin ve Devlet Sanat Galerileri'nin kaynağı durumundaki müzenin 12 bin eserlik koleksiyonu bulunuyor.

Adres: Kılıçali Paşa, Meclis-i Mebusan Cd. No:6, 34433 Beyoğlu

Milli Saraylar Resim Müzesi

2014 yılında Millî Saraylar İdaresi Başkanlığı'na bağlı olarak açılan Millî Saraylar Resim Müzesi hem mimarisi hem de barındırdığı eserleriyle dikkat çekiyor. Müzede 19. yüzyıl Osmanlı padişahlarının yaptırdığı, satın aldığı resimlerden oluşan bir koleksiyon tematik bir düzende sergileniyor. 30 salondan oluşan müzede, Millî Saraylar Daire Başkanlığı’na bağlı saraylarda bulunan resimlerin yanı sıra Milli Saraylar’a bağlı olmayan Topkapı Sarayı'ndan ödünç alınan resimler yer alıyor.

Adres: Vişnezade, Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Cd., 34357 Beşiktaş

Masumiyet Müzesi

Orhan Pamuk'un aynı adlı eserinden müzeye dönüştürülen yapı 19. yüzyıldan kalma bir binada tasarlandı. Bir romandan esinlenerek oluşturulan tek müze olmasıyla öne çıkan Masumiyet Müzesi 2014'te Avrupa Yılın Müzesi Ödülü'nü aldı. Romanın kahramanı Kemal Basmacı'nın aşkı Füsun'un evine yaptığı ziyaretler ve o ev ziyaretinde topladığı eşyalardan oluşan Masumiyet Müzesi, romanda Füsun ile ailesinin yaşadığı ev olarak yer alıyor. Romanın yazarı Orhan Pamuk yaptığı açıklamada müzenin ilk eşyalarını romanı yazmaya başlamadan önce toplamaya başladığını, romanı bu eşyalara bakarak yazdığını belirtmişti. Ayrıca kitabın içinde yer alan seksen üç bölüm, seksen üç kutuyla temsil edildi.

Adres: Firuzağa, Çukurcuma Caddesi, Dalgıç Çk. No:2, 34425 Beyoğlu

Ural Ataman Klasik Araba Müzesi

Otomobil tarihinin klasiklerini bir araya getiren Klasik Araba Müzesi 1920-1970 arası döneme ait 60’ın üzerinde otomobili sergiliyor. Klasik otomobil tutkunlarının mekânı olarak bilinen müze, dekorasyonu ve koleksiyonunun yanı sıra toplantı, özel yemek, kokteyl gibi etkinlikler için hizmet veren alternatif bir mekan olarak biliniyor. Müzede klasik otomobillerin yanı sıra o dönemi yansıtan aksesuar ve otomobil parçaları da yer alıyor. Müzede amacına uygun bir kütüphane, piyano, koleksiyon değeri olan eşyalar ve minik bir klasik otomobil yarış pisti de yer alıyor.

Adres: Ferahevler, Nuri Paşa Cd. No:107, 34457 Sarıyer

Orhan Kemal Müzesi

Türk edebiyatının büyük yazarlarından Orhan Kemal'in anısını yaşatmak üzere 2000 yılında kurulan müze çoğu Ara Güler tarafından çekilmiş fotoğraflar, yazarın kitaplarının orijinal ilk baskıları, özel mektuplar, hakkında yazılan tez ve makaleler, kullandığı daktilo, özel eşyaları, öldüğünde yüzünden alınan maske gibi nesnelerden oluşuyor.  Müze binasında ayrıca bir kitaplık ve İkbal Kahvesi adlı bir kahve de var.

Adres: Kılıçalipaşa Mahallesi Akarsu Yokuşu Sokak No.30, 34433 Beyoğlu

Doğançay Müzesi

Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olan Doğançay Müzesi, Burhan Doğançay’ın eserlerinden küçük bir retrospektifle,  babası Adil Doğançay’ın eserlerinin sergilendiği bir müze olarak hizmet veriyor. Müzede yer alan eserler, Doğançay'ın erken dönem figüratif resimlerinden başlayıp, kent duvarlarından ilham alan işlerine ve fotoğraflarına uzanan elli yıllık sanatsal gelişimini kapsıyor. 2004 yılında açılan müze İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve sponsor firmalarla işbirliği içinde 2005’ten bu yana temel eğitim okullarında jürili sanat yarışmaları düzenlemesiyle de biliniyor.

Adres: Hüseyinağa, Balo Sk. No:42, 34435 Beyoğlu

Karikatür ve Mizah Müzesi

Müze Gazhane’nin tarihi yerleşkesindeki iki müzeden biri olan Karikatür ve Mizah Müzesi, Türkiye’deki mizah yolculuğunu farklı dönemler ve akımlar üzerinden aktarıyor. Geçmişten günümüze siyasal, toplumsal ve sosyo-kültürel hayatımızdan yansımaları çizgi sanatı üzerinden bugünlere taşıyan müze, ustasında gencine alanın tüm temsilcilerine saygı duruşunda bulunuyor. Açılışını “Çizerini Yaşatan Çizgiler” isimli sergiyle yapan Karikatür ve Mizah Müzesi, düzenlediği güncel etkinlikler ve atölyelerle çizgi sanatı üzerinden “kafa açıcı” deneyimlere kapı aralayan buluşmaların yaşanmasını sağlıyor.

Adres: Çatma Mescit, Çatma Mescit Mah. çamlık Sok., 34083 Beyoğlu

İstanbul Oyuncak Müzesi

2005 yılında Belgin Akın ve şair-yazar Sunay Akın tarafından kurulan Oyuncak Müzesi 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği müze olarak tarihi bir köşkte yer alıyor. Sunay Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi dünya tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir şekilde öğretmeyi amaçlıyor.  Tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanan müze bir şair tarafından açılmış olması ve bir sahne tasarım sanatçısı tarafından tasarlanmış olması özelliği ile de dünyada bir ilki teşkil ediyor.

Adres: Göztepe, Dr. Zeki Zeren Sk No:17, 34730 Kadıköy

Madame Tussauds İstanbul

Madame Tussauds İstanbul; farklı kültür ve medeniyetlerin tarih, sanat, bilim, politika, spor ve eğlence dünyasından onlarca yıldızın balmumu figürünü sergileyen bir müze.  Londra’daki tarihe tanıklık eden merkezi ve dünyanın pek çok metropolünde yer alan merkezlerinde ziyaretçilerle buluşan, dünyaca ünlü balmumu müzesi Madame Tussauds'da geçmişten bugüne sanat, spor ve siyaset dünyasının birçok ünlüsünün balmumu heykeli bulunuyor. Madame Tussauds'da bulunan isimler arasında; Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana Celaleddin-i Rumi, Sahiha Gökçen, Zeki Müren, Adile Naşit, Neşet Ertaş, Barış Manço, MFÖ, Zeki Müren, Kıvanç Tatlıtuğ, Beren Saat, Tolga Çevik, Hidayet Türkoğlu, Yasemin Dalkılıç, Justin Bieber, Brad Pitt, Victoria Beckham, Madonna, Angelina Jolie, Johnny Depp, Beyonce, Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, Leonardo Di Caprio, Jennifer Lawrence, Rihanna, Maria Sharapova, Muhammed Ali, Neymar Da Silva, Albert Einstain, Wolfgang Amadeus Mozart, Steve Jobs, Steven Spielberg, E.T, Shrek gibi Türk ve dünya yıldızları yer alıyor.

Adres: Hüseyinağa, Grand Pera, İstiklal Cd. no: 56 D:58, 34440 Beyoğlu

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.